FAQ - Pytania Ogólne

Odpowiedź: Lista rzeczy do spakowania może się nieco różnić w zależności od turnusu. Przed każdym wyjazdem wysyłamy rodzicom prezentację, w której znajduje się m. in. lista rzeczy do spakowania.
Odpowiedź: Na kolonię można dać dziecku telefon. Należy przygotować go w następujący sposób: do woreczka (najlepiej strunowego) należy włożyć: telefon, ładowarkę, karteczkę z imieniem i nazwiskiem dziecka oraz opcjonalnie numerem PIN (dzieci często go nie znają/nie pamiętają). Taki zestaw będzie czekał w depozycie u kierownika/wychowawcy. Dzieci otrzymują telefony wyłącznie w czasie przeznaczonym na kontakt z rodzicami. Na koloniach odpoczywamy od sprzętów elektronicznych, dlatego nie należy dzieciom pakować np. konsoli do gier, ponieważ „przeczekają” one kolonię w depozycie u kierownika/wychowawcy. Nie ma obowiązku pakować dziecku komórki, ponieważ jeśli uczestnik jej nie posiada, będzie możliwość skorzystania z telefonu wychowawcy.

Odpowiedź: Dzieci otrzymują telefony co drugi dzień po obiedzie. Koloniści przez godzinę mają komórki przy sobie i w tym czasie jest możliwość porozmawiania z bliskimi.

Odpowiedź: Podczas naszych kolonii chcemy, aby dziecko odkryło w sobie nowy potencjał spędzając ten czas bez rodziców, dlatego nie zgadzamy się na odwiedziny. Pragniemy dać szansę kolonistom na „wkręcenie się” w tzw. kolonijny rytm. Kładziemy szczególną uwagę na to, aby dzieci czuły się jak najbardziej bezpiecznie i komfortowo, mimo że nie ma przy nich rodziców. Każdego wieczoru do dzieci przychodzi wychowawca, który przed snem spędza z nimi czas rozmawiając lub czytając książkę.
Odpowiedź: Tak, mamy praktykę, że każdy wychowawca jest tzw. „opiekunem pokoju” dla dwóch lub trzech pokoi (w zależności od liczebności dzieci w danym pokoju). Rola ta oznacza, że dany wychowawca najczęściej odwiedza „swoje” dzieci w pokojach, aby np. rano, aby pomóc dziewczynkom uczesać włosy czy wieczorem porozmawiać z kolonistami, gdy leżą już w łóżkach. Podczas kolonii staramy się tworzyć rytuały, m. in. wprowadzając stałe elementy w ciągu dnia czy wyznaczając właśnie opiekuna pokoju, aby dzieci czuły się bezpiecznie. Rodzice także, gdy mają jakieś pytania wiedzą, że w pierwszej kolejności o swoje dziecko należy zapytać opiekuna pokoju.

Odpowiedź: Prowadzimy kameralne kolonie, w zależności od turnusu: od 25 do 45 dzieci.

Odpowiedź: Maksymalnie 1 wychowawca na 15 dzieci, natomiast staramy się, aby 1 wychowawca przypadał na ok. 10 dzieci.

Odpowiedź: Tak, kolonie są przeznaczone zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Odpowiedź: Tak, chłopcy są w pokoju z chłopcami, a dziewczynki z dziewczynkami.

Odpowiedź: Nie, kadra śpi w oddzielnych pokojach, natomiast na tym samym korytarzu co dzieci.

Odpowiedź: W zależności od turnusu 2-6 osobowe.

Odpowiedź: Jak najbardziej – prośbę tę należy uwzględnić wypełniając przeznaczoną do tego pozycję w formularzu. Staramy się dobierać dzieci wiekowo, więc jeśli dziecko akurat nie jedzie z nikim znajomym to nie jest to powód do zmartwień. Dołożymy wszelkich starań, aby taki kolonista był w pokoju z rówieśnikiem, który również pojechał sam na kolonię.
Odpowiedź: Tak, należy tę informację zawrzeć w karcie kwalifikacyjnej.

Odpowiedź: Tak, należy zaznaczyć tę opcję wypełniając formularz.

Odpowiedź: Tak – skanami wymieniamy się wcześniej, a pierwszego dnia kolonii wymagamy dostarczenia oryginału kompletu dokumentów.